Zastosowanie ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne pod wieloma względami przypomina instalacje podłogowe. Tak samo wykorzystuje systemy skonstruowane z mat – z tą różnicą, że zakładane są nie pod panelami, a pionowo. Mimo podobnej wydajności, nie zyskało ono popularności nawet podobnej do drugiego. Czemu? Trudno stwierdzić, gdyż wykazuje dokładnie te same atuty. Warto więc napisać o nim kilka słów oraz pochylić się nad mocnymi stronami takiego systemu.

Rodzaje ogrzewania ściennego

Na rynku znajdziemy trzy systemy ogrzewania ściennego – napędzane wodą, powietrzem lub energią elektryczną. Te pierwsze są naprawdę wydajne – do tego stopnia, iż płynąca w przewodach woda nie może mieć więcej niż pięćdziesiąt stopni Celsjusza – w przeciwnym wypadku lokatorzy danego pokoju będą narzekać się na dyskomfort. Te same zalety mają instalacje powietrzne – ich wydajność wynosi aż 130 W na metr kwadratowy powierzchni. Instalację elektryczne będą dość drogie w utrzymaniu, ale charakteryzuje je maksymalna wygoda.

Ogrzewanie ścienne – atuty

Ogrzewanie ścienne to rozwiązanie idealne dla alergików, bo w przeciwieństwie do instalacji stosujących grzejniki, nie unosi kurzu. Podobnie jak przy systemie posadzkowym, gorąco jest regularnie rozkładane po pomieszczeniu, co znacznie podnosi komfort przebywających tam osób. Ogrzewanie ścienne poza tym umożliwia kontrolowanie ciepłoty w pomieszczeniu, co będzie na pewno przydatną funkcją.