Wentylacja

Efektywna wymiana powietrza ma takie samo znaczenie, jak dobrej jakości woda lub szczelna instalacja grzewcza. Właśnie dlatego warto zadbać o niezawodny system wentylacji w Twoim domu i biurze, który zapewni bezpieczeństwo i zdrowieosób, które przebywają wewnątrz nich.

Jakie są rodzaje wentylacji?

W budownictwie wymagane są odpowiednie normy: do pomieszczeń, w których przebywają osoby niepalące powinno się dostarczać mniej więcej 30 m³ powietrza zewnętrznego na każdą godzinę, a do pomieszczeń, w których przebywają osoby palące – średnio 50 m³/h. Najczęściej spotykana metodą wentylacji jest naturalne wietrzenie poprzez przeciąg. Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się wentylacja mechaniczna – cyrkulacja powietrza z wykorzystaniem specjalnie stworzonych do tego urządzeń. Poza tymi dwoma sposobami, spotykamy się także z wentylacją hybrydową.

Następstwa wadliwej wentylacji

Źle działająca wentylacja może być związana ze zbyt małą lub zbyt dużą zawartością tlenu w powietrzu. W pierwszym przypadku, osoby, które przebywają w pomieszczeniu mogą mieć bóle głowy – u części z nich mogą wystąpić nawet omdlenia. Taka sytuacja może także fatalnie wpływać na spalanie w piecykach gazowych. Z kolei zbyt duża ilość tlenu w powietrzu powoduje ożywienie i prowadzi do znacznego podwyższenia ciśnienia. To również wymarzone warunki do powstawania grzybów i pleśni.