Klimatyzacja w domu

Kiedy temperatury przekraczają trzydzieści stopni Celsjusza, na pewno wszyscy marzymy o chłodniejszym powietrzu. Jak się jednak okazuje, ochłodzenie pomieszczeń nie musi być trudne – wystarczy tylko sprawna klimatyzacja. Dla tych, którzy nie wiedzą, jak wybrać klimatyzator, przygotowaliśmy krótki przewodnik.

Moc klimatyzacji – o tym pamiętaj

Moc klimatyzatora powinna być dopasowana do wielkości danego pomieszczenia. Specjaliści uważają, że do pomieszczenia o metrażu do dziesięciu metrów kwadratowych i wysokości trzech i pół metra, potrzebujemy klimatyzatora o mocy trzech i pół kilowata. Warto przy tym wspomnieć, że są to obliczenia czysto orientacyjne, a do szczegółowej oceny potrzebujemy także innych parametrów.

Rodzaje klimatyzacji – jaki będzie najlepszy?

W sklepach znajdziemy głównie dwa typy klimatyzatorów – przenośne oraz splity. Najistotniejszą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest cena oraz fakt, że można korzystać z nich w różnych pomieszczeniach. Pod względem efektywności lepsza jest jednak klimatyzacja stacjonarna – lepiej obniża temperaturę,a przy tym generuje mniej hałasu.

Które miejsce wybrać do zamontowania klimatyzacji?

Klimatyzatory mobilne muszą być zakładane na ścianach zewnętrznych, a produkowane dzięki nim zimne powietrze musimy doprowadzić do pomieszczenia korzystając odpowiedniego przewodu. Klimatyzacja stacjonarna może zaś znajdować się w środku domu, ale specjaliści zalecają zakładanie klimatyzatorów typu split również na zewnątrz.