Centrale wentylacyjne

Centrala wentylacyjna to serce każdej tego typu instalacji. Ich rozmiary są są uzależnione od przeznaczenia – od małych urządzeń aż po kilkumetrowe sprzęty – te drugie zdolne są do użytku w największych budynkach, ale zasady ich działania za każdym razem są takie same.

Do czego służy centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna służy do przygotowania powietrza, które następnie będzie wpuszczone do klimatyzowanego obiektu. W jej wnętrzu medium jest studzone, nawilżane, osuszane i ocieplane – jest to zależne od oczekiwań użytkowników systemu.

Zmniejszanie i podwyższanie temperatury w centrali wentylacyjnej

Zimą centrala wentylacyjna najczęściej ogrzewa powietrze zaciągane z dworu – w ten sposób, by temperatura we wnętrzu pomieszczenia wynosiła mniej więcej 25 stopni Celsjusza. W czasie upałów natomiast pożądane jest ziębienie medium o kilka stopni.

Centrala wentylacyjna, a wilgotne powietrze

Osuszanie powietrza może przebiegać na dwa sposoby – za pomocą skraplania lub wiązania wody w filtrach z absorbującego materiału, natomiast wilgoć jest następnie wydalana poza instalację.

Zraszanie w centrali wentylacyjnej

Powietrze jest zraszane za pomocą pary lub wilgotnych wkładów. W czasie takiego procesu w powietrzu mogą rozwijać się bakterie – z tego powodu przed wtłoczeniem do obiektu powinno być wysterylizowane lampami ultrafioletowym.