System kontroli dostępu – jak go uprościć?

Nie do wszystkich miejsc w firmie mogą wejść wszyscy zatrudnieni. Ustawienie tabliczek zawiadamiających o ograniczeniach nie przynosi jednak spodziewanych rezultatów – zatrudnieni potrafią je przecież lekceważyć. Jak ustrzec się takich problemów? Powinniśmy zwłaszcza zamontować system kontroli dostępu. Bez problemu wyłączymy dane miejsca dla konkretnych osób oraz podliczymy, jak długo znajdowali się w nich uprzywilejowani specjaliści. Co więc jest ważne przed założeniem opisywanego systemu? Jak on funkcjonuje?

System kontroli dostępu – zasady działania

Najważniejszą częścią systemu kontroli dostępu są komputerowe zamknięcia, które uruchamiają bramki jedynie wtedy, gdy próbująca się dostać osoba wykaże, iż ma ku temu odpowiednie uprawnienia. Zwykle odbywa się to z użyciem odpowiedniego czytnika, do którego zbliżany jest brelok. Takie urządzenia umożliwiają łatwe przyznanie pozwoleń przez pracodawcę i kontrolowanie, jakie osoby znajdywały się w specjalnych strefach – między innymi za pomocą kamer.

System kontroli dostępu – nie tylko w firmach

Warto zaznaczyć, iż system kontroli dostępu może być stosowany również w innych miejscach. Bardzo często inwestują w jego montaż także placówki edukacyjne, w których jest on niezastąpiony, kiedy w grę wchodzą sprawy bezpieczeństwa uczniów. System kontroli dostępu można spotkać poza tym w szpitalach i pozostałych obiektach publicznych, gdzie zamyka dostęp do określonych stref.