Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Badania psychotechniczne Bielsko - zajrzyj tutaj po dalsze informacje o tych usługach

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]