Wielu z nas pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z opieką nad kominami lub czyszczeniem szyb w wysokościowcach. Według uchwalonych w Polsce regulacji są to zaś wszelkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy działania odbywają się co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, konieczne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?
Badania wysokościowe – w której placówce?
Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli oczywiście wyniki będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wówczas najlepiej zrobimy udając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa celem wykonania badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.
Przez jakie schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?
Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które powodują, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego rodzaju chorób zaliczają się przede wszystkim epilepsja i zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – konieczność noszenia okularów (chociaż możemy to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), jak również zez. Lekarz powinien też odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby po 50 roku życia – co 12 miesięcy.
Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]