Jak wybrać zabezpieczenie SSL – rodzaje certyfikatów

Certyfikat SSL to specjalne zabezpieczenie stron www, zapewniające jednostkom korzystającym z sieci poufność danych i staje się rozwiązaniem stosowanym powszechnie. Czemu należy zabezpieczyć firmową witrynę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL świadczą o szyfrowaniu połączenia, które chroni internautów wchodzących na daną stronę przed niekontrolowanym wyciekiem poufnych informacji – loginów, numerów kart kredytowych, danych osobowych, haseł itp. Certyfikaty SSL są powszechnie stosowane m.in. przez serwisy aukcyjne, sklepy, instytucje publiczne oraz strony obsługujące bankowość internetową. Certyfikaty powinny posiadać wszystkie witryny, na których realizuje się płatności albo zostawia dane osobowe. Jak rozpoznać, że strona jest szyfrowana? Jeśli w polu adresu pojawia się symbol zielonej kłódki oraz oznaczenie „https”, oznacza to, że jest ona zabezpieczona.

Rodzaje certyfikatów – SSL Wildcard i Comodo SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie wybierane najczęściej przez przedsiębiorstwa średniej wielkości. Jest najtańszym rodzajem zabezpieczenia SSL służącym do obsługi jednej domeny internetowej i nielimitowanej ilości subdomen. Wydanie SSL Wildcard trwa tylko 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL stosowany jest przez duże przedsiębiorstwa i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest także czas oczekiwania na jego wydanie – od jednego dnia do tygodnia. Comodo EV SSL, innymi słowy certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu, który używa przeglądarki prawidłowo interpretującej certyfikat EV SSL, zauważy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy, do której należy domena. Klienci mogą także skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które w zależności od wersji są dedykowane zarówno dużym firmom, jak i małym podmiotom.