Bezzałogowe statki powietrzne stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Nieustannie wyrastają nowe przedsiębiorstwa, które świadczą przeróżne usługi polegające na wideofilmowaniu z powietrza. Zobaczmy jakie możliwości oferują drony.
Filmowanie i fotografia – filmy promocyjne
Sposób wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych jest niesamowicie duży – dotyczy dziedzin takich jak budownictwo, fotografia, tworzenie ortofotomap i górnictwo. Zazwyczaj z lotu ptaka nagrywa się filmy promocyjne obiektów (tj. hotele), uwiecznia imprezy okolicznościowe oraz koncerty. Rozpowszechnione jest też używanie dronów do filmowania nieruchomości, do prezentacji malowniczych miejsc, przy weryfikacji rowów melioracyjnych oraz przy kontroli linii energetycznych. Innowacyjne drony służą także poprawie bezpieczeństwa – wykorzystywane są do wykrywania zagrożeń, do celów poszukiwawczych – od Gdańska aż po Zakopane. Dzięki dronom zyskujemy możliwość tworzenia dokładnych planów terenów i nadzorowania inwestycji. Nowoczesne modele nagrywają w jakości 4K oraz robią zdjęcia np. w formacie RAW. Najpopularniejsze urządzenia to m.in. Phantom 2 Vision.
Filmowanie i fotografia – uprawnienia, polisa OC i zezwolenie
Obecnie żeby móc realizować usługi typu filmowanie i fotografia z drona potrzebne jest odpowiednie świadectwo kwalifikacji UAVO VLOS. Wszystkie firmy świadczące usługi wideofilmowania z bezzałogowych statków powietrznych muszą mieć uprawnienia. Żeby mieć zgodę na latanie nad terenem zabudowanym potrzebne jest również zezwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz polisa ubezpieczeniowa. Jeśli w takim razie chcemy skorzystać z usług firmy zajmującej się wideofilmowaniem z dronów – sprawdźmy czy legitymuje się właściwymi pozwoleniami. BSP filmują rodzinne uroczystości, a produkt końcowy – film czy zdjęcia – jest znakomitą pamiątką. Są również w stanie reklamować obiekty – docierają wszędzie, a więc opłaca się korzystać z tego innowacyjnego sprzętu.