Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy

Wiedza o dziejów rodziny wymagana jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca cierpliwości

Stworzenie drzewa genealogicznego – przede wszystkim takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje wyszukać można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub księgach parafialnych. Zazwyczaj można korzystać z nich zupełnie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść stosowną opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Powinno się pamiętać, że cena poszukiwań może też wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do następnych parafii lub urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko wszak rodzina od początku swojego istnienia mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je wykonywać?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem małej wspólnoty, którą jest rodzina. Sprawia to także, że nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego obecnie naprawdę dużo osób podejmuje decyzję o poleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.