Do czego służą badania segmentacyjne?

Czy wiesz od czego zależy skuteczna promocja produktów lub usług? W jaki sposób osiągnąć zamierzone cele? Profesjonalne sprofilowanie klientów jest kluczem do sukcesu. Jak przebiegają badania segmentacyjne i czy warto je wdrażać?

Badania segmentacyjne – priorytetowe działanie marketingowe

Badania segmentacyjne to proces marketingowy, które pomaga docierać do jak największych grup odbiorców. Mogą być realizowane zarówno w stosunku do klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. W jaki sposób są realizowane? Badania polegają na dzieleniu klientów na grupy o zbieżnych upodobaniach. Dzięki temu możemy wybrać zbiory o najlepszych możliwościach sprzedażowych, które zapewniają ogromne zyski. Badania segmentacyjne są fundamentem, od którego zależy zaprojektowanie skutecznej kampanii reklamowej. Przeprowadzane są najczęściej metodami ilościowymi – w tym celu wykorzystuje się między innymi ankiety i miarodajne próby respondentów. To wszystko ma na celu wyłonienie od trzech do 5 najbardziej charakterystycznych grup.

Badania segmentacyjne – indywidualne tendencje klientów

Jakie są najważniejsze czynniki, które bierze się pod uwagę wykonując badania segmentacyjne? Agencje badawcze podkreślają, że niesamowicie istotne są czynniki behawioralne, siłę nabywczą, płeć, indywidualne tendencje odbiorców. Badania odbiorców powinny też być dopasowane do typu sprzedawanego produktu. Zupełnie inaczej wyglądają w przypadku dóbr z branży spożywczej, a inaczej produktów ekskluzywnych. Twój produkt jest dedykowany dla dobrze zarabiających mieszkańców wielkich aglomeracji, młodych, lubiących sport ludzi, czy osób o tradycyjnym podejściu do zakupów? Myślisz o tym w jaki sposób zwiększyć zyski? Badania segmentacyjne pozwolą Ci przeanalizować w jaki sposób prowadzić skuteczną strategię promocyjną.