Co warto wiedzieć przed wyborem laboratorium EMC?

Kompatybilność elektromagnetyczna to zakres cech danego urządzenia powodujących, że jest ono w stanie właściwie działać w danym środowisku i nie rzutować negatywnie na pracę innych maszyn znajdujących się niedaleko. Przepisy obowiązujące na terenie UE mówią, że niemal wszystkie urządzenia wchodzące na rynek europejski muszą przejść badania EMC, które potwierdzą ich kompatybilność elektromagnetyczną. Powinniśmy przeprowadzić je w odpowiednim laboratorium – w Polsce funkcjonuje ich kilkadziesiąt, jednak nie wszystkie oferują identyczne usługi. Jak więc wśród nich znaleźć te odpowiednie? O jakich rzeczach powinniśmy wiedzieć podczas wyboru laboratorium EMC?

Laboratorium EMC – typ testów

W czasie szukania właściwego laboratorium EMC najistotniejsze z pewnością okazuje się to, które badania są tam przeprowadzane. Pamiętajmy bowiem, iż poszczególne laboratoria mają różny zakres usług – bierze się to między innymi z ograniczonego sprzętu. Niekiedy nie są nam potrzebne wszystkie badania, jednak jeśli zachodzi ta konieczność – postawmy na laboratorium EMC, które wykonuje kompleksowe testy. Poza tym istotne jest także to, jakiego typu przyłącza oraz sieci stosowane są w laboratorium, a tego jednak zwykle nie sprawdzimy w oficjalnej dokumentacji.

O co spytać przed wyborem laboratorium EMC?

Co zatem zrobić, jeśli istotne są dla nas testy przeprowadzane na mniej popularnych przyłączach? Dobrym rozwiązaniem w podobnych przypadkach okaże się na pewno przesłanie zapytania, dzięki któremu sprawdzimy, czy dane urządzenie może odbyć testy w danym ośrodku. Wyszczególnijmy w nim takie parametry produktu, jak waga, typ przyłączy i ich ilość, a także typ zasilania. Dobrze też zapytać o opcję wzięcia udziału w badaniach – związane jest to wszak z różnymi ułatwieniami.