Co trzeba wiedzieć o szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Pierwszym prawnym dokumentem w Polsce, jaki dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie definiuje ona ten termin oraz omawia, jak należy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to każde dane, jakie umożliwiają rozpoznanie danego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem datę urodzenia, imiona i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, lecz też te określane jako dane wrażliwe – między innymi informacje o możliwych wyrokach, stanie zdrowia oraz religii. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki internetowi ich pozyskanie i przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Dla kogo jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają tylko danymi swoich pracowników, inne zaś uzyskują dojście także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, w jaki sposób zapewnić im ochronę. Okazuje się to bardzo ważne, bowiem po stwierdzeniu błędów GIODO może nałożyć dotkliwe sankcje – nie tylko finansowe, ale w niektórych sytuacjach również więzienia.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to na przykład pracownicy kadr, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego koszty wliczone są również materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci szybciej przyswoją wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę danych, kursanci dostają odpowiednie certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zwykle zamykane są w tym samym dniu.