Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Jeśli szukasz szalunków Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę

Szalunki, określane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, by stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, drewna bądź metalu

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych albo mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po rozebraniu może być użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część wykonawców i inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna bądź sklejki, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Na ogół jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję scalają narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wybudować jeden obiekt oraz ekip, które zazwyczaj oferują inne usługi. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku byłoby zupełnie odpowiedzialne finansowo . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]