Wyroby klinkierowe

Klinkier jest obecnie jednym z najcenniejszych surowców budowlanych. Często stosują go duzi inwestorzy działający na rynku budowlanym, poza tym jest często używany w budownictwie jednorodzinnym. Spotykamy go w kościołach, na parkingach, chodnikach i elewacjach domów. Z jakich jednak przyczyn cieszy się takim zainteresowaniem? Jakie zalety posiada opisywany klinkier? Czemu powinniśmy go wybrać?

W jaki sposób powstaje klinkier?

Klinkier to materiał, który powstaje poprzez wypalanie gliny w piecach o temperaturach przewyższających 1000 stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do wielu innych wyrobów ceramicznych, klinkier posiada tylko spieczoną powierzchnię, pozbawiony jest zaś szkliwa. Do wytwarzania klinkieru stosuje się glinki żelaziste oraz magnezjowe.

Dlaczego warto postawić na klinkier?

Technika wyrobu klinkieru sprawia, że jest on wytrzymały na niekorzystne zjawiska pogodowe – jego poziom wchłaniania wody rzadko jest większa niż 6%. Produkty wykonane z klinkieru są absolutnie odporne na mróz. Oprócz tego są także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, świetnie znosząc nawet największe obciążenia. Nie można nie powiedzieć też o ciekawym wyglądzie tego surowca – dostępny jest w tysiącach modeli kolorystycznych, bez trudu wkomponujemy go do wszystkich stylów.

Zastosowania klinkieru

Klinkier, z uwagi na sporą wytrzymałość jest często wykorzystywany do wytwarzania płyyt chodnikowych – często spotyka się go na placach załadunkowych oraz chodnikach. Mrozoodporność wyrobów klinkierowych sprawia zaś, że są stosowane na elewacjach budynków.