Układ sterowania CNC – jak wybrać firmę?

Programowanie CNC znacznie usprawniło obróbkę skrawaniem. Dzięki tej technologii możliwe stało się prędkie i dokładne produkowanie wielu detali przy wykorzystaniu urządzeń takich jak tokarki czy drążarki. Dla klientów najistotniejsze jest jednak to, że razem z nastaniem ery CNC wiele elementów wykonanych z metalu jest już mniej kosztowne – spadły bowiem koszty produkcji. Dzisiejsze CNC korzysta z wielu typów urządzeń, przez co osiągalne jest wycięcie dowolnych form. Co istotne, urządzenia CNC mogą być stosowane do cięcia różnych surowców – również tych najtwardszych. Jakie więc maszyny najczęściej stosują specjaliści CNC? Co przede wszystkim rzutuje na działanie urządzeń CNC?

Układ sterowania CNC – przykłady użycia

Najpopularniejszym typem maszyn CNC są maszyny skrawające czyli frezarki, które pozwalają na cięcie metalowych elementów w wybrane kształty. Oprócz tego chętnie wykorzystywane są także tokarki (maszyny ścierające) pozwalające na wyprodukowanie wszelkiego typu walców czy prętów. Przy zaawansowanych elementach wykorzystywane są również elektrodrążarki, które dzięki wyzyskaniu erozji elektrycznej umożliwiają m. in. wykonanie stempli czy form.

Co jest najistotniejsze przy kupnie układu sterowania CNC??

Na sprawność pracy obrabiarek rzutuje przede wszystkim to, który system sterowania CNC jest w nich zainstalowany. Wybierając firmę, jaka zakoduje na nasze potrzeby maszynę, należy zatem sprawdzić, co myślą o jej usługach wcześniejsi kontrahenci. Nie bez znaczenia jest również to, jak przebiega współpraca z producentem programu – pamiętajmy przecież, że musi on zostać w stu procentach dopasowany do oczekiwań danego przedsiębiorstwa. Najlepszym rozwiązaniem okaże się też umowa z firmą oferującą zakup licencji dopiero po okresie testowym dostarczonego programu oraz wskazaniu do niego ewentualnych poprawek.