Tarcica – niezastąpiona w wielu gałęziach gospodarki

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, znajduje bardzo ważne zastosowanie głównie w branży budowlanej, a poza tym w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa fakt, że produkt ten dostępny jest w różnych rodzajach, które determinują wymiary wyrobu.

Tarcica mokra i sucha, obrzynana i nieobrzynana

Zakłady drzewne oferują swoim klientom rozmaite gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim wybrać można tarcicę mokrą i suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia uprzednio przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, lecz również odpowiednich cech, na które przekłada się poziom wilgoci. Przy wytwarzaniu tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnemu zabiegowi mechanicznemu, w wyniku którego wszystkie jej powierzchnie są wygładzone. Tarcica nieobrzynana ma natomiast wyrównane tylko dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość wytwarzania tarcicy w rozmaitych wymiarach. Z podstawowej formy tarcicy tworzy się między innymi deski, listwy, łaty, belki i bale.

Tarcica – do czego jest używana?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrego gatunkowo drewna i poddana pieczołowitej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne są wysokie walory wizualne oraz znakomite parametry techniczne. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość używana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w przemyśle budowlanym, przykładowo do produkowania konstrukcji budowlanych i więźb dachowych.