szalunki Kraków

Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą na ogół wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonana z drewna cechującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można również solidnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary oraz sklejkę.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]