Ściana fundamentowa i jej hydroizolacja

Każdy dom wykonany jest z paru rodzajów ścian. Do tych o wielkim znaczeniu bez wątpienia wlicza się ściana fundamentowa, która na ogół określana jest również mianem fundamentów. Fundament to podwalina budynku. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przenosi je na warstwę gruntu. W konsekwencji całość konstrukcji budynku cechuje się stabilnością. Zadaniem ściany fundamentowej jest w związku z tym powiązanie w sposób naprawdę stabilny konstrukcji budynku z gruntem. Łatwo w związku z tym domyśleć się, że ściana tego typu musi zostać odpowiednio wykonana.

Ściana fundamentowa – dobre metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa cechowała się trwałością oraz właściwie spełniała nałożoną na nią rolę, musi zostać właściwie osłaniana przed działaniem wilgoci. Powinno się wiedzieć, że mnóstwo architektów, inwestorów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie posiada dostatecznej wiedzy, która umożliwia dobranie właściwego sposobu hydroizolacji. Wykorzystywanie źle dobranych substancji hydroizolacyjnych lub niewłaściwie dopasowany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może nie być odporna na wpływ wilgoci. A wtedy wystąpić mogą ogromne problemy.

Ściana fundamentowa – najlepszy materiał i zasady pracy

Beton okazuje się być najlepszym materiałem do postawienia ściany fundamentowej. Sprawdzi się on zwłaszcza tam, gdzie poziom wód gruntowych jest dość wysoki. Na materiale tego typu bez trudu można zrobić naprawdę efektywnie funkcjonującą hydroizolację. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie wykonano łączenie fug, to miejsca te powinny zostać osłonięte w szczególny sposób. Jest to wynikiem tego, że miejsca te są słabsze i to na ogół właśnie przez nie przenika woda gruntowa, wywołując uszkodzenie ściany. Raczej słabym materiałem na ściany fundamentowe jest natomiast czerwona cegła. Ten typ materiału woda penetruje wyjątkowo łatwo. Co więcej, woda pnie się w górę ściany, wywołując takie uszkodzenia, jak puchnięcie, a potem odpadanie tynku. Do tego dodać należy nieestetyczne plamy. Dlatego przygotowanie hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest zlecić mogącej pochwalić się dużym doświadczeniem firmie.