Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Potrzebujesz rynnien metalowych? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak zakładanie rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny PCV, plastikowe czy metalowe – co kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania trzeba zatem skonsultować z profesjonalistą.

Kontakt z nami:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08