Projekty domów energooszczędnych – czym jest dom energooszczędny?

Odszukaj profesjonalistów, którzy przygotują projekty domów energooszczędnych

Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu oszczędzania energii. Doskonale wiemy już, iż mnóstwo źródeł energii jest zalicza się do nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek zmniejszenia ich zużycia. Z kolei zmniejszone zużycie energii zawsze oznacza mniejsze rachunki. To z tego powodu pojawiła się idea domów energooszczędnych, które dzisiaj cieszą się zwiększającą się popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy nieruchomość może zostać uznana za energooszczędną?

Znaczącą cechą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą powstawały straty ciepła. Z jakiego powodu tak się dzieje? Jest to efekt powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeśli zależy nam na tym, by wydatki na ogrzewanie nie były bardzo wysokie, koniecznie trzeba wybudować dom o niewielkiej powierzchni. Nie można jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród uzależniona jest też od kształtu domu. I w tym wypadku zasada jest banalnie prosta – im bardziej zwarta jest bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na straty ciepła mają również okna. W domach, które zaliczają się do energooszczędnych, nie wolno montować bardzo dużych tafli, które ciągną się od podłogi aż pod sam sufitu. Okna są bowiem zawsze potencjalnymi miejscami, przez które dochodzi do strat ciepła. Takie ogromne okna można montować jedynie od strony południowej, która jest mocno nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych umieszczanie bardzo dużych okien od północnej strony. Osoby, które nie chciałyby jednak rezygnować z wielkich okien, powinny zdecydować się na te, których standardowy parametr przenikania ciepła ma niską wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy wykonane z drewna gwarantują ograniczone zużycie energii?

Domy z drewna także mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko zależy bowiem od przedstawionych wyżej elementów. Decydując się na niezbyt duży rozmiar, zwartą bryłę budynku i dobrze dobrane okna, można mieć pewność, że straty ciepła będą na poziomie zadowalającym.

Kontakt z nami:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]