Projektowanie i budowa domów góralskich

więcej o domach góralskich na stronie domygoralskie.com »

Najpierw wznoszone były jedynie w górach, dziś zaś inspiracje stylem góralskim widoczne są także w pozostałych częściach Polski. Domy góralskie, mimo swojego określenia, powstają nawet poza Małopolską, a zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok. Czym powinniśmy to tłumaczyć? Czym cechują się domy góralskie?

Historia domów góralskich

Mimo że budowane były już od stuleci, w zbiorowej świadomości architektura zakopiańska pojawiła się za sprawą Stanisława Witkiewicza – wzięte stąd rozwiązania wykorzystał do stworzenia nieznanego do tej pory, unikatowego stylu. Z czasem styl góralski zdobył uznanie poza Tatrami, ale stale jest powszechnie kojarzy się z tą częścią Polski.

Domy góralskie – z czego się je buduje?

Kluczowym surowcem, z którego wznosi się domy góralskie jest oczywiście drewno. Początkowo były to jedynie gatunki rosnące w w pobliżu Zakopanego, ale później budowniczy zaczęli także sięgać po drewno importowane, które lepiej znosi zmienne się temperatury oraz wilgoć.

Domy góralskie – jak rozpoznać?

Domy góralskie najprościej rozpoznać możemy po specyficznych, spadzistych więźbach oraz kamiennych podmurówkach. Domy góralskie trudno byłoby również wyobrazić sobie bez tarasów oraz wszechobecnych elementów dekoracyjnych, będących nieraz dziełem najbardziej uznanych rzeźbiarzy.

Domy góralskie – czemu warto?

Swoją popularność zawdzięczają zwłaszcza niezwykłemu wyglądowi, ale ich dobre strony tu się nie kończą. Musimy wspomnieć, iż wznoszone głównie z drewna, generują bardzo zdrowy mikroklimat, a wykorzystane do ich produkcji surowce są całkowicie bezpieczne dla przyrody.

Kontakt z nami:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]