Prawidłowe spawanie światłowodów

Światłowody, czyli szklane przewody przewodzące światło, to zaawansowane technicznie medium transmisyjne. Dzięki nim możemy korzystać z dostępu do internetu szerokopasmowego. Jak wykonuje się usługę spawania światłowodów i z jakiego powodu jest to tak istotne?

Spawanie światłowodu – wytrzymałe połączenia

Spawanie światłowodów można wykonywać na 2 sposoby. Pierwszy z nich to spawanie z wykorzystaniem szybkozłączek, które używane jest w wypadku krótkich połączeń. Inną metodą jest zespojenie światłowodu przy pomocy dedykowanych urządzeń. Używane do tego celu spawarki światłowodowe przetapiają końcówki włókna i zespalają je ze sobą. Żeby połączenie było zabezpieczone światłowód umieszcza w mufie. Niesamowicie istotne jest przy tym dokładne sprawdzenie poprawności wykonania każdego spawu. W tym celu przeprowadza się profesjonalny pomiar optyczny. Jego zadaniem jest sprawdzenie właściwości sieci, określenie czy ma poprawną przepustowość.

Spawanie światłowodów – zleć je doświadczonym firmom

Pomiar reflektometryczny sprawdza reflektancję złączek, dzięki niemu można również odnaleźć miejsce wystąpienia defektów połączenia. Urządzenie służące do pomiaru pokazuje też rozkład tłumienia wzdłuż przewodu (w formie dokumentu lub na ekranie). Poprawne spojenie przewodów ma ogromne znaczenie i zapobiega utracie sygnału. Usługę spawania światłowodów wykonuje się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz, w nowych lub już działających przewodach. Taką usługę najlepiej powierzyć doświadczonym firmom specjalizującym się w optyce światłowodowej. Tylko wówczas zyskamy pewność, że sieć jest zespojona prawidłowo. W Tarnowie działa dużo firm zajmujących się spawaniem światłowodów.