Pompa próżniowa

Pompy próżniowe to urządzenia, za pomocą których możemy wypompować gazy z zamkniętych przestrzeni. Chętnie korzysta się z nich w najróżniejszych dziedzinach gospodarki, a ich producenci opracowali do tej pory kilka rodzajów, wśród których wszystkie mają trochę inne przeznaczenie. Jak konkretnie działają? Gdzie najłatwiej są używane pompy próżniowe?

Jak są skonstruowane pompy próżniowe

Pompy próżniowe by wypompować powietrze z z określonego układu wytwarzają podciśnienie. Poszczególne modele wyróżniają się różną efektywnością, którą mierzy się ilością powietrza, którą są w stanie w określonym okresie usunąć. Istotne jest również największe ciśnienie, w którym można ich używać.

Pompy próżniowe – jakie typy wyróżniamy?

Z uwagi na różnorodność przykładów ich użycia, stworzono rodzajów rodzajów takich maszyn. Najczęściej wytwarzane są pompy próżniowe strumieniowe, molekularne, kondensacyjne i adsorpcyjne. Nieco mniejszą popularnością cieszą się zaś pompy łopatkowe i membranowe.

W jakich miejscach pracują pompy próżniowe?

Najczęstszym zastosowaniem pomp próżniowych okazują się układy chłodnicze, w których nie tylko stanowią jeden z najważniejszych podzespołów ich konstrukcji, ale również wykorzystywane są w celu ich konserwacji. Pompy próżniowe wykorzystuje się również w maszynach drukarskich, w aparaturach medycznych oraz przetwórstwie tworzyw sztucznych. Dość często wykorzystywane są również w mleczarstwie, gdzie pełną rolę istotnego elementu urządzeń udojowych. Warto również zaznaczyć, iż pompy bywają kluczową częścią zaopatrzenia laboratoriów.