okna zabytkowe

Okna zabytkowe pod specjalną opieką

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te wytwarzane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w dużej mierze rzutuje również metryka. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna muszą być konserwowane według prawa – ich remontu nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również uchylane, co sprawia, że potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który ma wiele zalet, lecz wymaga regularnych remontów, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga wysokich umiejętności – ten typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie mogą otrzymać duże kary.

Kontakt z nami:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]