Nowoczesna izolacja fundamentów

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze elementy domu. Jeśli będą zniszczone okażą się zagrożeniem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, gdyż potrafi szybko je uszkodzić, zaś skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Aby temu zapobiec powinniśmy już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie i naprawdę złożone naprawy. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na pierwszych piętrach domu. Jak jednak je odróżnić? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zalety izolacji fundamentów

Jak już nadmieniliśmy, zawilgocenie potrafi okazać się bardzo niebezpieczne dla obiektu. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie farby, które jest problemem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko wszak mury zajmują pleśni i porosty, zaś te potrafią okazać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców domu. Naprawdę groźne są dla osób z uczuleniami i chorobami systemu immunologicznego, bo u nich nierzadko owocują nawet zgonem. To z tego powodu tak ważne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jakie techniki to umożliwiają?

Materiały do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą i w pionie. Pierwsza zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na obszarach, na których nierzadko występują powodzie. Ważne okazuje się także to, które surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się wybierać produkty najlepszych producentów.