Nawierzchnie drogowe – jakie się dziś stosuje?

Wytrzymałość dróg zależy zarówno od wykonania, jak i wykorzystanych w tym celu surowców. Te, jakie używane są dziś w Polsce, w niczym nie są podobne do nawierzchni drogowych sprzed lat. Okazują się one znacznie bardziej wytrzymałe, a to w ogromnym stopniu wpływa na wygodę jazdy, natomiast ich wyłożenie przebiega się dużo prędzej niż kiedyś. To dzięki nim współczesne drogi rzadziej się uszkadzają, zaś my możemy bez problemów podróżować po całej Polsce. Jakie zatem materiały wykorzystują obecnie inżynierzy? Na jakich zasadach się one opierają?

Nawierzchnie drogowe z masy bitumicznej

Nowoczesne nawierzchnie drogowe często odgrywają dwie role na raz – są warstwą górną i oddzielającą. Wśród nich należy wymienić zwłaszcza nawierzchnię drogową Safegrip, która jest solidna oraz niezawodna w każdych sytuacjach. Drogowcy często też wybierają nawierzchnię Microdeck – jest to technologia cechująca się łatwością wyłożenia oraz naprawdę solidna, a jednocześnie gwarantująca użytkownikom drogi właściwą przyczepność.

Dylatacje w nawierzchniach drogowych

Na wiaduktach i wielu placach wymagane jest wykorzystanie dylatacji, które zminimalizują wstrząsy będące wynikiem jazdy aut. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników drogi przebywających na wiadukcie, szczelinowe nawierzchnie drogowe powinny być najwyższej klasy – plastyczne i wytrzymałe. Wśród nich jest Rubi-Joint, bo świetnie amortyzuje obciążenia poziome oraz poziome, a przez to zapewnia odpowiednią pracę elementów mostów.