Każdy, kto decyduje się na budowę domu, pragnie, by jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie będzie zrobiona prawidłowa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja bardzo dobrze chroni przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego powoduje, że nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w budynku nie ma zapachu wilgoci.
Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i znaczenie
Jedną z oznak nie spełniającej swojej roli izolacji budynków są wilgotne mury. Do tego dochodzą odpadające tynki i przytoczone we wstępie plamy, które na ogół dostrzec można w piwnicy i na parterze. Tego rodzaju problemy naprawdę często spotykane są w tych nieruchomościach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. Bez żadnego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki stare, czy te nowe. Aby zrekonstruować niepoprawnie zrobioną lub brakującą izolację poziomą, należy określić do jakiej wysokości powinna ona docierać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około dziesięciu nawiertów biegnących pod kątem. Następnie zrobione szczeliny trzeba wypełnić stosując do tego celu odpowiedni roztwór o działaniu uszczelniającym. Jest on higroskopijny, na skutek czego efektywnie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przepływanie wody w górne obszary murów. Aby jednak izolacja o charakterze poziomym okazała się skuteczna, konieczne jest również przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku trzeba w pierwszym etapie usunąć zawilgocone tynki, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec powlec wszystko substancją o działaniu izolującym. Dopełnieniem robót budowlanych jest ocieplenie murów styropianem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?
Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą wykonane należycie, a izolacja spełni swoją rolę.