Rusztowanie to konstrukcja bez której nie może być prowadzona żadna budowa. Dzięki niej wznoszą się nowe domy, a stare są remontowane. Zobaczmy zatem, z jakich komponentów składają się rusztowania i kiedy wymagane jest ich użycie.
Wynajem rusztowań – remonty bloków mieszkalnych i zakładów produkcyjnych
Wyróżniamy dużo wariantów rusztowań – m. in. stojakowe, jezdne, systemowe, rurowo-złączkowe. Ich podstawę stanowią pionowe słupy nośne, które połączone są poziomymi żerdziami. Aby rusztowanie było stabilne i jak najlepiej spełniało swoją rolę, konieczne są również moduły takie jak podstawki śrubowe, złącza obrotowe i rygle. Na takiej budowli można zamontować stalowe pomosty. Rusztowania budowane są z różnorodnych stopów metalu, a także przeznaczone są do różnych celów. Zazwyczaj wykorzystywane są w budownictwie, przy ich użyciu przeprowadzane są na przykład roboty konserwatorskie czy murarskie. Masowo używane są do modernizacji budynków – zabytków, filharmonii, domów jednorodzinnych, zakładów produkcyjnych. Wykorzystywane są w sektorze energetycznym, przydają się również do konserwacji kominów czy trybun. Poszczególne moduły rusztowania wyprodukowane są z elementów aluminiowych i stalowych rurek.
Wynajem rusztowań – jakie są regulacje prawne
Podczas prac budowlanych i remontowych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie zapominajmy, że definicja rusztowania jest uregulowana polskim prawem – nakazują to względy bezpieczeństwa. Jeśli zatem planujemy prace remontowe, najlepiej skorzystać z usług doświadczonych przedsiębiorstw, które wynajmują rusztowania. Wówczas mamy pewność, że konstrukcja będzie funkcjonalna oraz zgodna z prawem. Montaż powinna przeprowadzić osoba mająca niezbędne doświadczenie. Na rynku istnieją podmioty wynajmujące, składające i rozbierające rusztowania. Cena usługi jest uzgadniana indywidualnie w oparciu o metraż, czas dzierżawy oraz zakres ewentualnych prac montażowych.