Kominki z montażem

Dają nam cudowną atmosferę, a poza tym są doskonałymi źródłami ciepła – szczególnie, kiedy wspomagają centralne ogrzewanie. Nic zatem dziwnego, że lokatorzy domów z roku na rok częściej stawiają na na montaż kominka – zwłaszcza, że w katalogach wielu firm znajdziemy wersje, które naprawdę łatwo dopasujemy do aranżacji nawet najbardziej nieszablonowego pomieszczenia. Jak zatem kupować kominki?O jakich rzeczach powinniśmy pamiętać?

Otwarte palenisko w kominkach

Podobne kominki są bezkonkurencyjne, kiedy zależy nam na stworzeniu atmosfery – nic wszak nie będzie lepsze od bezpośredniej styczności z płomieniami lub dźwięków spalanego polana. Pomimo tego, wśród dostępnych typów kominków, propozycje z otwartym ogniskiem nie sprawują się najlepiej kiedy mowa o wydajności – wykorzystują tylko 20% ciepła.

Kominki wykonane z żeliwa

Bywają trochę bardziej kosztowne od omówionych wcześniej kominków, nie dają też możliwości, by w pełni nacieszyć się ogniem, bowiem palenisko odgrodzone jest ognioodporną szybą. Okazują się natomiast lepszym rozwiązaniem dla osób, które stawiają na efektywność, bo wykorzystanie energii wynosi w tym przypadku aż cztery piąte – dzięki warstwie żeliwa jest ona przechowywana i stopniowo oddawana.

Kominki z systemem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym to idealne uzupełnienie instalacji centralnego ogrzewania – woda jest w nich podgrzana do odpowiedniej temperatury, a potem skierowana do kaloryferów. Tego rodzaju kominki da się użyć również w celu ocieplenia wody użytkowej, przez co okazują się jednym z najtańszych w eksploatacji urządzeń.