Przemierzając nasz kraj, można dostrzec, że w dużej części domów zamontowane zostały okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Tego rodzaju okna znane są od bardzo dawna. Dzisiaj okna te znowu cieszą się popularnością.
Jaką funkcję pełnią okna ze szprosami?
W ciągu wielu lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie dało się wyprodukować dużych tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, rozdzielając je przy tym na kilka pól. Charakterystyczną cechą szprosów są wręby, na których mocuje się szyby. Dzisiaj montuje się okna ze szprosami głównie dlatego, że bardzo dobrze się prezentują. Oczywiście szprosy nadal mogą odgrywać funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, by wzmocnić konstrukcję okien, których cechą charakterystyczną są duże przeszklenia. Dzieląc szybę na mniejsze pola, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.
Okna ze szprosami: typy oraz materiały do produkcji
Producenci okien mają aktualnie do zaoferowania okna z kilkoma rodzajami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak umieszczonymi szprosami można myć z łatwością. Są montowane na stałe, mogą różnić się barwą;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów stosowanych wiele lat temu. Okna z takimi szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Oczywiście można je montować także w nowych, jeśli stylem przywodzą na myśl chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym typem szprosów ma w ofercie tylko jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Robione są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeśli więc rama okienna zrobiona została z drewna, również szprosy są z drewna. Stosuje się również aluminium, PCV albo włókna szklane.
Szprosy wyprodukowane z naturalnego drewna prezentują się (według nas) najlepiej. Dzielące okna na pola szprosy przywodzą na myśl szlacheckie dworki, ale korzystnie wyglądają również w naprawdę dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.