Samochody zabytkowe wciąż mają swoich fanów

Samochody zabytkowe to maszyny, które podziwiają wszyscy. Wytworne i zachowane w doskonałym stanie, kiedy przejeżdżają ulicami, każdy patrzy w ich stronę. Jakie modele samochodów możemy zaliczyć do tej kategorii i gdzie można je zobaczyć?

Samochody zabytkowe – włączenie do wojewódzkiej ewidencji zabytków

Polskie prawo określa termin samochodu zabytkowego. Jest to auto mające przynajmniej ćwierć wieku oraz posiadające w siedemdziesięciu pięciu procentach oryginalne komponenty. Ustawodawca mówi też o włączeniu do rejestru zabytków. Istnieje wiele nazw aut zabytkowych, koneserzy mówią o oldtimerach, youngtimerach oraz pojazdach historycznych, wszystko zależy od roku produkcji danego auta. Znawcy zabytkowych pojazdów nazywają w ten sposób także auta, które dopiero za jakiś czas formalnie będą miały ten tytuł. Do najbardziej znanych aut tego typu należą Fiat 126 P, Cadillac DeVille, Warszawa M-20 oraz Moskwicz 401, które są symbolami klasycznej techniki.

Samochody zabytkowe – zabytkowe motory oraz jedyne w swoim rodzaju automobile

W całym kraju urządzane są cykliczne zloty fanów historycznych pojazdów, na których ich właściciele mogą popisać się świetnym zachowaniem oryginalnych elementów, efektownymi felgami, albo deską rozdzielczą w bardzo dobrym stanie. Wyjątkowym powodzeniem cieszy się Classic Moto Show w Krakowie, który jest urządzany od 2012 roku. Cała impreza rozgrywa się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, a uczestniczy w niej nawet 200 aut – od Gaz-24 Wołgi, przez Cadillaca DeVille, aż po Fiata 126 P i Warszawę M-20. Każdy amator zabytkowych samochodów na pewno nacieszy tu oczy wyjątkowym widokiem. W czasie wydarzenia można nie tylko oglądać zabytkowe pojazdy, ale też nabyć autentyczne elementy. To znakomita okazja do obejrzenia zabytkowych motorów oraz niepowtarzalnych automobili.