Domena internetowa

Co nazywamy domeną ?

Domena to nazwa, pod którą schowana jest strona internetowa, posiadana przez daną osobę. Na przykład po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, ukaże się strona internetowa, którą reprezentuje dana domena, tj. strona z wyszukiwarką Google.

Z czego składa się domena internetowa?

Nazwa główna oraz końcówka są częściami tworzącymi domenę . Nazwa główna to zazwyczaj nazwa strony wybrana przez jej autora, bardzo często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Po niej występuje kropka i rozszerzenie, nazywane też końcówką. Zakładając domenę, należy wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” to końcówka krajowa, używana dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Istnieją również rozszerzenia „com” oraz „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny to niezbędny krok w czasie zakładania strony internetowej. Daje on całkowitą gwarancję, że nikt niezwiązany z firmą nie utworzy strony w kupionej domenie.