Właściwości lecznicze srebra koloidalnego

Bardzo rozcieńczone srebro, które połączono z białkiem lub żelatyną to preparat o nazwie kolargol. O wiele częściej jednak w miejsce właściwego określenia środek ten określa się mianem srebro koloidalne. Używane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Korzysta w niego mnóstwo gałęzi medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny środek leczniczy

Właściwości odkażające srebra koloidalnego sprawiły, że jest ono używane w medycynie. Wyjątkowo często korzysta z niego okulistyka oraz dermatologia, zdecydowanie rzadziej wykorzystują je urolodzy. Obecnie koloidy srebra wykorzystywane są jako preparat do leczenia zewnętrznego. Właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne sprawiają, że po srebro koloidalne sięga się wówczas, gdy może dojść do zakażeń o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym. Srebro koloidalne stanowi wszak doskonały środek antyseptyczny. W medycynie stosuje się je w postaci maści (w dermatologii) oraz kropli (w okulistyce).

Jak można stosowaćsrebro koloidalne?

Koloidy srebra stosuje się w leczeniu ciężko gojących się ran, oparzeń i owrzodzeń. W aptekach znaleźć można suplementy diety, w składzie których znajduje się srebro koloidalne – mogą być wykorzystywane przy grypie oraz przeziębieniu, także jako leki wspomagające leczenie kaszlu, anginy czy zapalenia oskrzeli. Niezwykle często srebro koloidalne jest używane do leczenia zmian pojawiających się na skórze. Można je stosować w przypadku trądziku, egzemy, łuszczycy, przy łojotoku i najróżniejszych postaciach grzybicy. Srebro koloidowe jest pomocne w stanach zapalnych jelita grubego i pęcherza moczowego. Można je zażywać także podczas grypy żołądkowej. Zanim rozpoczniemy stosować preparaty zawierające srebro koloidalne, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, przede wszystkim w przypadku środków do użytku wewnętrznego. Nie należy bowiem przekroczyć zalecanej dziennej dozy, która jest wyjątkowo mała i stanowi tylko 0,014 miligrama na każdy kg masy naszego ciała. Srebro koloidalne można dodawać również do płukania odzieży, jak również stosować w celu niwelacji przykrego aromatu potu.