Rower stacjonarny to najlepsze narzędzie dla ludzi, którzy nie znajdują chwili na ćwiczenia poza mieszkaniem, a pomimo tego chcą wypracować zadowalającą kondycję. Jego zalety są podobne do tego, co oferuje nam zwykły jednoślad – może podnieść kondycję, a także wyrzeźbić mięśnie nóg i pleców. Poza tym nie stwarza niebezpieczeństwa kontuzji, można jeździć na nim w złą pogodę oraz umożliwia wykonywanie ćwiczeń zajmujących tylko kilkanaście minut – o ile, rzecz jasna, używamy go nie na siłowni, a w swoim mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że jest bardzo chętnie wybierany.
Konstrukcja roweru stacjonarnego
Na rynku znajdziemy trzy podstawowe typy rowerów stacjonarnych – mechaniczne, na magnes oraz elektromagnetyczne. Mechaniczne cechują się najniższą ceną, lecz nietrudno także je uszkodzić. Rower stacjonarny z magnetycznie generowanym oporem będzie trochę droższy, ale jednocześnie bardziej niezawodny i komfortowy. Rowery tego typu posiadają także nierzadko komputer, który pomoże w planowaniu treningów – zapamiętuje spalone kalorie, „przebytą” odległość tętno oraz pozostałe parametry.
Rower stacjonarny – jak dużo zapłacisz
Klubowy rower stacjonarny może okazać się sporym wydatkiem. Jednak w mieszkaniu często nie jest on potrzebny – bez problemów sprawdzi się egzemplarz posiadający tylko w niezbędne funkcje. Podstawowe modele kupimy już za niecałe 300 PLN, a za dwa razy wyższą sumę dostępne są rowery z komputerem oraz wieloma przydatnymi dodatkami.