Tańsza alternatywa dla plastikowych kapsli – holdery na monety

Jeśli potrzebujesz holderów na monety, koniecznie wejdź na https://goldbroker.pl/holdery/.

Numizmatycy mogą wybierać spośród kilku różnych sposobów przechowywania swoich wartościowych eksponatów. Chętnie wybieranym są holdery na monety – to całkiem tanie, praktyczne osłonki z tektury, które pokrótce zaprezentujemy w tym wpisie.

Dlaczego numizmatycy wciąż stosują holdery na monety?

Papierowe holdery znane są numizmatykom od dziesięcioleci i mimo szerokiej dostępności kapsli na monety plastiku, w dalszym ciągu nie zostały wyrugowane z rynku. Jak to możliwe? Holdery na monety są tanie. Opakowanie dziesięciu holderów uznanej marki Leuchtturm kupimy już za niecałe 3 zł, z kolei ta sama ilość kapsli to średnio trzy-, czterokrotnie wyższy koszt. Drugą zaletą holderów są ich rozmiary – wszystkie holdery mają identyczny format zewnętrzny (5 centymetrów x 5 centymetrów), inna jest natomiast średnica okienka, przez które ogląda się numizmat. Identyczne ogólne wymiary holderów umożliwiają trzymanie w jednym miejscu monet o różnej średnicy bez zagrożenia, że zaczną się one swobodnie w nim przesuwać. Papierowe koperty na monety po złożeniu są też tak cienkie, iż bez trudu da się je wsunąć w przegródki klasera. Dodatkowo kolekcjonerzy monet chwalą sobie to, że da się napisać bezpośrednio na holderze najważniejsze informacje o monecie – przecież to zwyczajny papier! W ofercie sklepów numizmatycznych dostępne są nie tylko holdery w uniwersalnym białym kolorze, lecz również rzadziej spotykane holdery w gustownym czarnym kolorze.

Holdery na monety samoprzylepne i te zamykane zszywkami bądź taśmą – które są lepiej zabezpieczają?

Przetrzymywanie numizmatów w tekturowych holderach zabezpiecza je przed oddziaływaniem rozlicznych niekorzystnych czynników zewnętrznych, przede wszystkim przed kontaktem z powietrzem, ale również przed możliwym zadrapaniem. Warto zachować w pamięci, że holdery samoprzylepne zamykają monetę hermetycznie z każdej strony, bo całkiem blokują dostęp powietrza, dlatego sprawniej ochraniają cenne okazy przed śniedzeniem aniżeli kopertki, które zamyka się przy pomocy zszywek czy taśmy klejącej. Najwyższej jakości holdery wytwarzane są z nietoksycznych materiałów, które nie wchodzą w reakcję ze stopami użytymi do wybicia monet. Asortyment holderów jest współcześnie tak szeroki, że można zakupić kopertę pasującą zasadniczo do każdej monety o średnicy od 17 do 40 milimetrów. Kolekcjonerzy, żeby ułatwić sobie wsunięcie holdera z numizmatem do klasera albo do pudełka zwykle odcinają z dolnych narożników kilka milimetrów tekturki.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]