Tani węgiel

Zawsze, gdy nadchodzą zimne miesiące wielu z nas zastanawia się, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie ułatwia tego rodzaj pieca, którego używamy.
Obecnie na rynku oferowane są różne rodzaje opału, więc na małą ilość produktów, w których można wybierać raczej nie możemy narzekać. Często szukamy jednak najtańszych rozwiązań. To, na co należy z pewnością zwrócić uwagę to nie tylko sama cena substancji, ale i na jego wartość opałową. Poniżej przeczytasz o różnicach w tych parametrach dla węgla kamiennego i brunatnego.

Który rodzaj węgla jest najtańszy?

Powszechnie znane są klasyfikacje węgla na kamienny i brunatny. Jeżeli chodzi o relację tani-drogi to jest to bardzo ważny podział, gdyż decyduje on także o tym, czy węgiel będzie droższy, czy też tańszy. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, al jednocześnie też mniej kaloryczny. Ma to duże znaczenie, gdyż trzeba go spalić więcej niż wysokokalorycznego węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest stosunkowo droższy, co nie oznacza, że mniej opłacalny.
Warto z wyprzedzeniem planować zakup węgla, gdyż będzie on znacząco tańszy w innych okresach, niż tuż przed zimą. O tym, czy węgiel będzie tani, czy drogi decydują również czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobyciem i eksportem.