Szopki krakowskie i drewniane anioły – lokalne rękodzieło

Dzieła sporządzane przez polskich artystów ludowych, ogromnie ekspresyjne, ale również stosunkowoproste w swojej strukturze, od dziesięcioleci zachwycają odbiorców. Nawet teraz prawie każdy z nas ma w swoim posiadaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – stróże rodziny

Rzeźba w drewnie od wieków stanowiła znaczący element polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były w głównej mierze z religią – w osadach oraz małych miastach powstawały tysiące kapliczek, które regionalni artyści wypełniali tzw. „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z prostego w obróbce, miękkiego drewna. I choć teraz z rzadka tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły w takiej estetyce odnalazły swoje miejsce jako ozdoba domów. Dlaczego właśnie anioły? Dlatego, że to symbol dobra, troski i bezpieczeństwa. Taka statuetka jednoznacznie kojarzy się ze stróżem ogniska domowego. Anioły z drewna sporządzone w duchu sztuki ludowej charakteryzują się wyrazistymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest unikalny. Nie jest zatem niespodzianką, iż są one również jednym z ulubionych drobiazgów kupowanych w Polsce przez turystów.

Szopki bożonarodzeniowe – od lat związane z Krakowem

Drugim przedstawicielem polskiego rękodzieła artystycznego są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Wytwarzane są z lekkich półproduktów, z reguły z kartonu i kolorowej folii aluminiowej, a swoim wyglądem przypominają najważniejsze krakowskie zabytki. Od dziesięcioleci w grudniu organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści zajmujący się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w różnych wymiarach. Te stworzone na konkurs mogą mieć wręcz parę metrów wysokości, lecz jednakowo atrakcyjne są również niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Bożego Narodzenia chowają pod świątecznym drzewkiem.

Zdjęcie pochodzi ze strony szopki-anioly.pl