Susz konopny – produkcja i charakterystyka

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejów z CBD, można nabyć również susz. Wielu konsumentom wygląd i nazwa tego produktu w okamgnieniu kojarzy się z nielegalną rośliną psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w handlu w Polsce, podobnie jak olejki, zawiera przede wszystkim CBD, nie zaś THC (stężenie tej substancji – według obowiązujących przepisów – nie może wykraczać poza 0,2%).

Z których odmian konopi wytwarza się susz konopny?

Susz konopny produkowany jest z liści i kwiatów konopi, zatwierdzonych do legalnej hodowli. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż dziewięć gatunków takich konopi siewnych (to np. Beniko, Wojko oraz Tygra), a sama ich hodowla cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród polskich rolników, często stając się głównym źródłem ich dochodu.

Nad Wisłą konopie włókniste uprawia się dla licznych branż przemysłu, np. spożywczego czy materiałów budowlanych, jednak podlega to państwowej kontroli, co znaczy, że rolnik albo inwestor planujący przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności dostać zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Ponadto, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia właściwego terytorialnie marszałka województwa. Zaletą konopi siewnych jest to, że można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych (indoor), ale również i na integrujących oba te sposoby uprawach szklarniowych (greenhouse).

Charakterystyka oraz stosowanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBDa czy CBGV), ale także olejki eteryczne (jak np. Mircen i Pinen), które dają każdej ich odmianie mocno wyczuwalny, rozpoznawalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi przemysłowych wykorzystywane są w licznych produktach spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie uznaje się, że kannabinoidy mają spory wpływ na organizm człowieka, a dzięki temu, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można zastosować jako suplement terapii wspomagający walkę z bólem głowy, zapaleniem stawów, napadami lękowymi oraz chorobami układu nerwowego, jak np. choroba Parkinsona. Niemało informacji o wpływie, jak również dawkowaniu tych substancji, można przeczytać m.in. w artykułach medycznych upublicznionych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.