Profesjonalne wyposażenie studia – blenda fotograficzna

Blenda fotograficzna to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich twórców poszukujących metody na lepsze doświetlenie swoich fotografii. Jej działanie nie jest skomplikowane – po prostu odbija światło odblaskową membraną. Do wykonywania fotografii z bliska wykorzystuje się przede wszystkim modele o niedużej średnicy, zaś kadry z daleka najczęściej są robione z wykorzystaniem większej blendy. Oprócz rozmiaru, istotny jest także kolor ekranu, który w dużej mierze rzutuje na atmosferę fotografii. Jakie barwy może przybierać blenda fotograficzna? Jak dobrać najlepszy model do konkretnej sesji? Jak uniknąć pomyłek na dworze i w studiu?

Blenda fotograficzna – srebrna barwa

Srebrna blenda fotograficzna stosowana jest zazwyczaj w czasie sesji w studiu. Jej zaletą jest w szczególności fakt, że nie modyfikuje koloru światła – z tego powodu bywa wykorzystywana w połączeniu z lampami. Warto wybrać srebrną blendę fotograficzną, jeśli ważne będzie dla nas zachowanie ciepłoty światła na zdjęciu. W innym razie korzystniejszym wyjściem okaże się blenda fotograficzna innej barwy.

Blenda fotograficzna do zdjęć w plenerze

Złota blenda fotograficzna jest polecana zwłaszcza wtedy, kiedy istotne będzie dla nas ocieplenie barw na zdjęciu. Często stosuje się ją w czasie sesji w plenerze – zwłaszcza w słoneczny dzień oraz do wykonywania fotografii na łąkach. Złota blenda fotograficzna sprawia, że światło przypomina promienie słoneczne, co dobrze rzutuje na nastrój dzieła.

Neutralna blenda fotograficzna

Biała blenda fotograficzna jest wykorzystywana, gdy chcemy uzyskać rozmyte światło. Poza tym doskonale sprawdza się do przysłaniania słońca – przez to stosuje się ją na przykład podczas sesji wykonywanych w słoneczne dni nad morzem. Warto też napisać, że dostępne są uniwersalne blendy fotograficzne z nakładanymi membranami.