Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Zobacz, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy Państwa Młodych po wsze czasy, a oznaką ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Historia i wierzenia dotyczące obrączek

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, zatem ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, iż mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. Już wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo na Słowacji, w Turcji, we Francji albo w USA, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i przymierzają obrączki wspólnie, niemniej jednak zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – kiedyś z mosiądzu, obecnie z platyny lub złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później użyto do tego metale (jak miedź czy mosiądz) uosabiające moc miłości. Dzisiaj do ich wykonania używa się przeważnie platyny i złota, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, są one również nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]