Zwykłe maty grzewcze, posiadające instalację z przewodów elektrycznych, posiadają wiele wad. Najważniejsze to dość niska efektywność oraz mała giętkość, powodująca, że ich użycie na nietypowych nawierzchniach jest problematyczne, a czasem też niemożliwe. Minusów tych nie mają maty grzewcze z nanomateriałów węglowych. Z uwagi na to, że na poziomie molekularnym charakteryzują się jednolitą fakturą, posiadają większą oporność (dzięki czemu szybciej się nagrzewają) oraz zużywają mniej prądu. Ta zaleta również umożliwia zastosowanie ich w przypadku różnych powierzchni. Jakie więc zalety poza tym wyróżniają tego rodzaju maty grzewcze? Kiedy są używane?
Zalety mat grzewczych
Mały opór sprawia, iż węglowe maty grzewcze bywają nakładane na różnorodne materiały – od włóknin, przez materiały naturalne, aż po plastik. Produkty posiadające karbonowe maty grzewcze mają identyczne cechy eksploatacyjne, jak te nie posiadające żadnej takiego dodatku. Maty grzewcze z węglem zużywają prąd o małym napięciu, przez co zapewniają ochronę używających – również w kontakcie z wodą nie są niebezpieczne. Warto także nadmienić o tym, iż tego typu maty zapewniają równe rozłożenie ciepła, a dzięki temu komfort eksploatacji posiadających je wyrobów.
Przykłady użycia mat grzewczych
Gdzie więc wykorzystywane są węglowe maty grzewcze? Najczęściej wybierają je producenci sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Oprócz tego wykorzystywane są również w meblach oraz sprzętach domowych – z ich użyciem produkowane są na przykład podgrzewane krzesła. Karbonowe maty bywają również wykorzystywane do produkcji wyposażenia badawczego, wojskowego i urządzeń transportowych – na przykład wentylacji, ogrzewanych foteli samochodowych, jak również ogrzewania wagonów w pociągach oraz części wrażliwych na chłód.