Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Zamów kantar dla konia

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą między oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. W następstwie tego powinien on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar? Na które jego właściwości warto zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sklepach dostępne są rozmaite typy kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może mieć nad wierzchowcem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. sztucznym albo prawdziwym futrem, które da się zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju doskonale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, wielkopolskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]