Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe – krótka historia

Sprawdź, gdzie zamówić banknoty kolekcjonerskie NBP.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, jedną z natychmiastowych myśli obok filatelistyki oraz bibliofilstwa jest gromadzenie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych notgeldów.

Historia banknotów i z jakiej przyczyny je kolekcjonujemy?

Niewiele osób wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się w Chinach, a nie jak uważa wiele osób – na Starym Kontynencie. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swojej funkcji raczej do współczesnych weksli, pojawiła się 22 wieki temu za czasów Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj ukształtowały się natomiast między VII a XII w. w czasie rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla kupców, bo dzięki nim mogli transportować towaru na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w postaci monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o środkach pieniężnych z papieru z historii słynnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednak w krajach europejskich zaczęto posługiwać się nimi powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Sukcesywnie ten sposób płatności przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest spychana na boczny tor przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, gdyż nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, lecz także artystyczną – od dekad przecież budzą uznanie finezyjnym designem.

Banknoty kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego – motywy oraz zabezpieczenia

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak kolekcjonerzy monet, zbierają głównie banknoty obiegowe z rozmaitych stron świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, lecz koszt ich zakupu bywa ogromny – wszystko zależne jest od ich kondycji i daty emisji. Osobnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w niedużym nakładzie, zazwyczaj w związku z upamiętnieniem istotnych wydarzeń lub sławnych postaci ze świata polityki, nauki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (wyjątkowy banknot o nominale 19 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich nominał 20 zł). Co interesujące, poza zachwycającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. napisy widoczne tylko pod określonym kątem, mikrodruki i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]