Kontrola podatkowa – zdaj się na pomoc doradcy fiskalnego

Kontrola podatkowa może być przeprowadzona w różnych przedsiębiorstwach. Oczywiście jej przeprowadzenie nie znaczy, że fiskus ostatecznie zarządzi dla firmę kary, ale zawsze jest niewielkie prawdopodobieństwo, że wysunie zarzuty, które naszym zdaniem nie będą zgodne z prawdą. Powodem przeprowadzenia kontroli podatkowej jest wykazanie, czy firma odpowiednio opłaca wszystkie zobowiązania podatkowe. Jeżeli jej efekt okaże się negatywny, będzie to znaczyło, iż kontrolerzy nie stwierdzili najmniejszych odstępów od normy. Wynik pozytywny jednak może stać się źródłem dużych kłopotów, bo znaczy on, iż US dotarł do nieprawidłowości w opłacaniu danin. Jak zatem łatwo przebrnąć przez kontrolę podatkową?

Kontrola podatkowa – na czym się opiera?

Teoretycznie przeprowadzającym podczas kontroli podatkowej jest wysoki, uprawniony do tego urząd – między innymi wójt lub burmistrz albo naczelnik lokalnego oddziału fiskusa. W praktyce kontrola podatkowa organizowana jest przez przydzielonych w tym celu inspektorów, którzy powinni działać przynajmniej w dwójkę. Jak przed momentem wspomnieliśmy, gdy trafią na nawet najmniejsze błędy podatkowe, jej efekt będzie pozytywny, a to dla firmy będzie związane z dotkliwymi nieraz sankcjami pieniężnymi. Dobrze zatem wiedzieć, jak ich uniknąć.

Kto pomoże w razie kontroli podatkowej?

Potrzebne będą w tym celu fachowe umiejętności oraz szeroka wiedza z zakresu prawa podatkowego. Dlatego jeśli w naszej firmie zarządzona zostanie kontrola podatkowa, a nam zależy na tym, aby uniknąć możliwych kar, warto zwrócić się do sprawdzonego doradcy fiskalnego. Czemu? Jego umiejętności okażą się potrzebne, by przygotować skuteczne pisma odwoławcze do urzędu i wysunąć argumenty, które być może umożliwią ustrzeżenie się wspomnianych kar, zaś on sam zagwarantuje firmie pełne pełnomocnictwo w kontaktach z urzędem.