Pielęgnacja boisk sportowych – co trzeba wiedzieć?

Właściwie założone boisko, posiadające dobre podłoże i wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie wygląda, ale przede wszystkim perfekcyjnie spełnia swoją rolę w czasie rozgrywania meczów. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich zużywają się, a zatem ich stan się pogarsza, dlatego potrzebne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma rodzaj trawy, odczyn gleby czy też warunki wodno-terenowe, wymaga odpowiedniej, troskliwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie fachowcom, którzy posiadają solidną wiedzę o pielęgnowaniu boisk sportowych, a poza ty dysponującym potrzebnymi do tego maszynami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najważniejszy element każdego boiska, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące naturalną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również zasilać nawozami, jednakże to nie wszystko, konieczne jest wykonywanie czynności takich jak wertykulacja, piaskowanie, aeracja, dosiew trawy, włókowanie, wymiana trawnika czy walcowanie. Pojęcia te pewnie niewiele powiedzą laikom, rozsądniej zatem zadanie to zlecić profesjonalistom, gdyż wyłącznie właściwie wypielęgnowana murawa stwarza warunki niezbędne do rozgrywania meczów, a zaniedbywanie pielęgnacji szybko skutkuje degradacją boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz powoduje lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby oraz zwiększa elastyczność trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Wymagane wiosną walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa obumarłe fragmenty murawy. W przypadku wystąpienia ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo dosiewaną. Nie można też zapominać o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na odpowiednią wysokość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, specjalnych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Prawidłowo dbać o boisko są więc w stanie tylko profesjonaliści.