Murowanie oczek wodnych

Jeśli zastanawiacie się, jak poprawić wygląd Waszych ogrodów, świetnym pomysłem będą oczka wodne. Da się stworzyć je na niewielkiej powierzchni, w dodatku samodzielnie! Możliwości urozmaicenia ich barwną fauną i florą jest bardzo wiele. W ofercie specjalistycznych sklepów znajduje się także wiele przyrządów, które sprawią, że oczka wodne będą zabezpieczone i zadbane.

Na co zwracać uwagę zakładając oczka wodne?

Podczas zakładania oczek wodnych należy zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że w określonym przez nas miejscu przestrzeń jest odpowiednio duża, tak aby zbiornik mógł być wykopany i zabezpieczony. Uszczelnienie jego dna i ścianek to bardzo ważna kwestia, której nie można pominąć. Jeżeli okaże się, że nasz ogród jest za mały, aby oczko wodne było odpowiednio uszczelnione – nie ma powodów do zmartwień. Można posłużyć się specjalną formą niewymagającą uszczelnienia. Oczka wodne są niezwykle efektownym urozmaiceniem ogrodów – warto postarać się, aby były nie tylko piękne, ale także solidne.

Rośliny idealne dla oczek wodnych

Nie sposób wyobrazić sobie oczka wodnego pozbawionego otoczenia pięknych roślin. Ich właściwe dopasowanie i rozplanowanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Rośliny cechują się bowiem różnymi wymaganiami i konieczne jest zapewnienie im konkretnych warunków. Z tego właśnie powodu oczka wodne zwykle posiadają półki na różnych poziomach głębokości – na nich oparcie znaleźć mogą wodne kwiaty. Należyte przygotowanie oczka jest ważne, bo to właśnie flora sprzyja zachowaniu w nim równowagi biologicznej. Ocieniając wodę, zapobiega jej zbytniemu ogrzewaniu, przy okazji ją natleniając.