O czym pamiętać podczas optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy chętniej tworzą mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Główne zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Są rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na różnych ekranach. Warto także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z Responsive Web Design

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na kilka sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona postawiona jest np. na WordPressie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.