System SWIFT – co to?

Skieruj się na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby znaleźć informacje o systemie SWIFT.

Mimo, iż w zasadzie regularnie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw sprawnego działania światowej bankowości.

Co jest najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na świecie wdrożone są również różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego państwa.

Jak wobec tego wyróżnia się system SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC największych banków, działających w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]