Leasing – idealne narzędzie dla firm

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego duże zalety sprawiają, że leasing bywa świetnym sposobem umożliwiającym minimalizację wydatków wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż w Polsce ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny rzutuje również to, iż umożliwia on uzyskanie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich nabycia. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na taką formę finansowania?

Zasady leasingu

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, jednak w naszym kraju są to pojęcia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj są auta, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, urządzenia niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy też wyposażenie sklepu. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra powinny zostać oddane leasingodawcy, a ten zwykle zbywa je w preferencyjnej cenie.

Korzystny leasing – jak go znaleźć?

W ostatnim czasie w naszym kraju pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność powoduje, że trudno znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu są właściwe kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, stawiając na leasing, najlepiej postąpimy korzystając z porady fachowca. Przed wyborem leasingu dobrze zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać propozycję dostosowaną do naszych potrzeb i zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.